dnes je 21.11.2024

Input:

Windows PowerShell

4.8.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Windows PowerShell je vyspělejším nástupcem Příkazového řádku. Využívají ho především zkušení uživatelé a správci sítí k automatizaci a konfigurování operačního systému Windows. Lze pomocí něho přistupovat např. k souborovému systému, registrům, procesům, službám, síťovým komponentám nebo k vybraným aplikacím (např. k Microsoft Exchange Serveru nebo Microsoft SQL Serveru).

PowerShell je založený na platformě .NET Framework – jedná se tedy o objektově orientované prostředí. Nechybí možnost tvorby skriptů s využitím běžných programátorských technik typu podmínek, cyklů apod. Název PowerShell sestává ze slov „power“ (silný, výkonný) a „shell“ (obecné označení pro textové uživatelské rozhraní). Jednotlivé zadávané příkazy se označují slovem cmdlet (command-let).

Spuštění PowerShellu

Windows PowerShell je program, a tak ho můžeme stejně jako jakýkoliv jiný program spustit kliknutím na tlačítko Start a zápisem začátku jeho názvu (např. slova „power“). Když na nalezenou možnost Windows PowerShell klikneme levým tlačítkem myši, tak se rovnou spustí. Přes pravé tlačítko myši bychom se dostali k často potřebné možnosti Spustit jako správce.

Variantou je i spuštění PowerShellu přímo z konkrétní složky. Stačí jen tuto složku otevřít v Průzkumníkovi a v nabídce Soubor > Spustit prostředí Windows PowerShell zvolit běžné spuštění nebo spuštění s oprávněními správce.

Nastavení v části Přizpůsobení > Hlavní panel najdeme volbu, která při svém povolení zajistí, aby byl PowerShell dostupný v nabídce, která se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši na tlačítko Start.

Syntaxe příkazů PowerShellu

Názvy příkazů PowerShellu mají pevně danou strukturu, která umožňuje jejich odhadnutí a poměrně snadné zapamatování. Základ tvoří kostra Sloveso-PodstatnéJméno (vždy v jednotném čísle). Následovat mohou pomlčkou uvozené parametry a jejich hodnoty.

Tak např. ke zjištění aktuálního data a času nám poslouží příkaz get-date. Nastavení data by se pak provedlo příkazem set-date (k jeho provedení potřebujeme PowerShell spustit s oprávněními správce). Chceme-li přitom zapsat datum v běžně srozumitelném tvaru, tak přidáme parametr -date.

Ukažme si ještě příkazy pro práci s procesy. Nový proces spustíme příkazem start-process následovaným názvem spustitelného souboru. Např. příkaz start-process calc.exe spustí kalkulačku. Příkazem get-process pak vypíšeme seznam spuštěných procesů.

Uvidíme v něm, že proces kalkulačky má název calculator a stejně jako ostatním procesům mu bylo přiděleno identifikační číslo

Nahrávám...
Nahrávám...