Operační systém Windows 10 se stejně jako jakýkoliv jiný program může dostat do potíží. Naštěstí ale existuje hned několik nástrojů k jeho obnově. Je ovšem nutno zdůraznit, že řada z nich vede ke ztrátě nainstalovaných programů či osobních souborů, a proto jejich použití dobře zvažte.
NahoruZálohování
Zálohovat je možné mnoha způsoby. Vedle zálohování pomocí ručního kopírování na externí úložiště či použití specializovaných programů můžeme použít i nástroje obsažené v samotném systému. V Ovládacích panelech v části Zálohování a obnovení najdeme nástroj jak pro provedení jednorázové zálohy (volba Vytvořit bitovou kopii systému), tak pro pravidelné zálohování (volba Nastavit zálohování). V obou případech musíme připojit k počítači úložiště (nejlépe externí disk) s dostatečnou kapacitou. V případě bitové kopie systému dochází k zálohování systémového disku jako celku, a proto není možné následné obnovení jednotlivých souborů či složek, tak jako v případě použití druhého nástroje Zálohování.
NahoruBody obnovy
Další formou zálohování je vytváření tzv. bodů obnovy, tedy uložení stavů systému, ke kterým se lze v případě potřeby vracet. Nástroj také najdeme v Ovládacích panelech, a to v části Obnovení. Příkazem Konfigurovat nástroj Obnovení systému > Konfigurovat můžeme u konkrétního disku (nejčastěji systémového) povolit možnost Zapnout ochranu systému, tedy nechat automaticky vytvářet body obnovy před instalací programů, ovladačů či aktualizací, tedy před činnostmi, které mohou systém potenciálně poškodit. Taktéž je možné ruční vytvoření bodu obnovy či naopak jeho odstranění.
NahoruObnovení počítače z bodu obnovy
V části Obnovení se nachází i příkaz Spustit nástroj Obnovení systému, který umožňuje návrat systému do stavu v době vytvoření jednoho z bodů obnovy. Osobní soubory (dokumenty, obrázky apod.) při tom nebudou ovlivněny, ale dojde k odebrání programů, ovladačů a aktualizací nainstalovaných po vytvoření zvoleného bodu obnovy.
NahoruVytvoření média pro obnovení
Obnovení z bodu obnovy je poměrně nenáročná operace. K zásadnější opravě (třeba i v situaci, kdy systém nechce ani nastartovat) je dobré mít připraveno instalační médium (v současné době nejčastěji flashdisk). Lze ho vytvořit i přímo v systému, a to příkazem Vytvořit jednotku pro obnovení, který také najdeme v části Obnovení. Aby bylo možné z této jednotky opravdu plnohodnotně přeinstalovat systém, je potřeba zaškrtnou volbu Zálohovat systémové soubory na jednotku pro obnovení.
Pokud tak…