Navazujeme na předchozí díl, kdy jsme se seznámili s tvorbou webu na platformě Webnode, vybrali jsme šablonu a pustili se do prvních úprav obsahu vygenerovaného webu. Nyní se podíváme na práci se stránkami webu a jejich jednotlivými sekcemi.
Na začátek si zopakujeme přihlašování. Na vstupní stránce www.webnode.cz se přihlaste svým jménem a heslem. Na nástěnce, která se zobrazí, rozklepněte svůj web a poté potvrďte, že se chcete pustit do jeho úprav.
NahoruUpravujeme a měníme podstránky webu
Minule jsme spolu upravili titulní stranu nového webu. Pravděpodobně však nebudete chtít zůstat jenom u ní. Web má ve své hlavičce navigační menu. I v režimu úprav lze na jeho jednotlivé položky klepnout a načíst danou podstránku. Její obsah pak změníte podobným způsobem, jako titulku.
Ovšem co s názvy odkazů v menu? Šablona, kterou jsem pro svůj příklad použil, byla původně web o víně, který předělávám na pomyslný web soukromého průvodce. Tím pádem nechci mít v menu nic jako Naše vína a O nás. Naopak. Rád bych je změnil na položky Co nabízím a O mně.
Postup je následující. V horní černé administrační liště klepněte na položku Stránky. Zobrazí se vám nový panel obsahující všechny podstránky webu. Přetahováním položek v seznamu na boku upravíte jejich pořadí na stránce. Pro vytvoření rozbalovacího menu přetáhněte některou z položek mírně doprava. Ta nad ní se stane nadřazenou.
Stránku, jejíž název chcete změnit, označte klepnutím. V pravé části panelu se zobrazí její název velkými písmeny. Stačí do něj klepnout a název stránky přepsat. V placené verzi Webnode je možné zvolenou stránku jednoduše zamknout před běžnými návštěvníky. Přístupná pak bude jen po zadání hesla.
Názvy stránek si tedy upravte, poté klepněte na tlačítko Zavřít a pokračujte v úpravách obsahu těchto stránek.
NahoruNastavení popisků pro vyhledávače
Webnode je natolik chytré, že adresy jednotlivých podstránek na webu vytvoří automaticky na základě jejich nadpisu. Pokud stránku přejmenujete, je vhodné si klepnutím ještě rozbalit položku SEO nastavení stránky.
V políčku URL identifikátor stránky upravte adresu tak, aby respektovala nový nadpis. Doména se zde nezadává, pouze to, co bude za ní.
Kromě adresy je tu však několik dalších políček, kterými ovlivníte, jak se daná stránka zobrazí ve výsledcích hledání na Google,…