dnes je 2.1.2025

Input:

Srovnání cloudových úložišť

27.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Cloudové služby – tedy služby provozované na serverech, ke kterým uživatelé přistupují ze svých klientských počítačů – jsou v současné době ve stádiu bouřlivého rozvoje. Mnozí uživatelé již ke své práci nepotřebují téměř nic jiného než webový prohlížeč – jeho prostřednictvím se dostanou i ke svým dokumentům, které otevírají v online kancelářských aplikacích.

Vedle nejtradičnější cloudové služby – tedy běžné e-mailové schránky – již delší dobu usiluje o přízeň uživatelů celá řada cloudových úložišť, tedy míst pro online ukládání a sdílení souborů. Podíváme se na tři nejpoužívanější služby tohoto druhu – OneDrive, Google Drive a Dropbox.

Pozn.: Obecnější název cloudu od společnosti Google je Disk Google. Google Drive je název aplikace k jejímu ovládání, který je ale v praxi zažitější, a tak ho budeme používat.

Výhody a nevýhody cloudových služeb

Nejdříve je třeba položit si otázku, proč bych si měl pořizovat cloudové úložiště. Důvodů může být celá řada. Možná si chci jen zazálohovat důležitá data. Umístění v cloudu – tedy na vzdáleném počítači – mi zajistí, že o své soubory nepřijdu např. v případě poškození disku. Online úložiště je navíc výbornou volbou, pokud potřebujete soubory sdílet. Ať už jen mezi pár svými zařízeními (desktop, notebook, tablet, smartphone) či při spolupráci mnoha uživatelů na společném projektu. Je-li cloudová služba vybavena i online kancelářským balíkem, je vám pak téměř jedno, na jakém zařízení pracujete – všude se dostanete ke svým souborům a editačním nástrojům. Tedy… pokud budete připojeni k internetu.

Dovětek posledního odstavce představuje jednu ze dvou hlavních nevýhod online úložišť a cloudových služeb obecně. Pokud nejste připojeni k internetu, jsou možnosti práce značně omezené či zcela znemožněné. Rychlost připojení k internetu je také limitujícím faktorem pro plynulost běhu online aplikací. Druhou nevýhodou, zvláště ve firemním prostředí, jsou pochybnosti o bezpečnosti uložení dat v cloudech. Umístění zneužitelných informací na vzdálených serverech, nad nimiž nemáte žádnou kontrolu, je opravdu otázkou k důkladnému zvážení.

Parametry vybraných cloudových úložišť

Pokud se rozhodneme si pořídit cloudové úložiště, měli bychom zvážit řadu faktorů. Asi nikdo se neopomene zabývat jejich kapacitou. Všechny tři srovnávané služby nabízí určitou základní kapacitu zdarma. Její navýšení je možné buď formou bonusů, nebo za příplatek. Běžnou podmínkou pro získání bonusu je např. doporučení služby přátelům (pokud na naší radu dají) nebo nastavení automatického zálohování fotografií. Je dobré se informovat i o omezení velikosti nahrávaného souboru. Tento parametr je ale u všech služeb na dostatečné výši.

Přehled parametrů platných k datu vydání článku:

Název služby

OneDrive

Google Drive

Dropbox

Základní kapacita

15 GB

15 GB

2 GB

Bonusy

3 GB za zálohování fotografií,

až 5 GB za doporučení přátelům (500 MB za každého)

 

3 GB za používání multimediální galerie Carousel,

až 16 GB za doporučení přátelům (500 MB za každého)

Placené rozšíření

100 GB za 46 Kč/měsíc,

200 GB za 92 Kč/měsíc,

1 TB za 170 Kč/měsíc (včetně Office 365)

100 GB za 2 $/měsíc,

1 TB za 10 $/měsíc

1 TB za 10 €/měsíc

Maximální velikost souboru

10 GB

5 TB, pro soubory otevírané v Google Docs jsou ale mnohem přísnější omezení

10 GB přes webové rozhraní, bez omezení přes aplikaci

Dropbox má ve srovnání s ostatními službami velmi malou základní kapacitu, ale nabízí řadu možností, jak ji rozšířit. Kromě

Nahrávám...
Nahrávám...