dnes je 26.12.2024

Input:

Používáme Formuláře Google – 2. díl

26.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ve druhé části praktického návodu si popíšeme, jak u formulářů upravit jejich vzhled a strukturu.

Úprava vzhledu formuláře

V panelu, který je zobrazen napravo od otázek, najdeme kromě tlačítka Přidat otázku i tři tlačítka pro vložení dalších typů obsahu.

Tlačítko Přidat název a popis se může hodit např. pro vložení názvu jakési kapitoly uvozující řadu souvisejících otázek.  Obrázek vložený pomocí tlačítka Přidat obrázek může sloužit jen jako dekorace anebo na něj můžeme navázat otázkami. To stejné platí i pro tlačítko Přidat video. Obrázky mohou být nahrány z disku počítače, z Disku Google nebo vyhledány na webu. Videa je možné vkládat pouze z YouTube. Vložení obrázku či videa může být příjemným oživením jinak většinou jednotvárných dotazníků.

Tlačítko pro vložení obrázku najdeme i při úpravě jednotlivých otázek. Taktéž je možné obrázek vložit k jednotlivým možnostem u otázek typu Jedna odpověď a Více odpovědí.

Opět tím dojde k oživení formuláře.

Vzhled celého formuláře snadno změníme pomocí tlačítka Barevná škála, které najdeme v horním panelu. Tlačítko nabídne paletu předdefinovaných barev.

Posledním tlačítkem vpravo dole si pak zobrazíme řadu připravených motivů a dostaneme se k možnosti vložení vlastního obrázku na pozadí.

Náhled a zaslání formuláře

Než formulář zašleme dotazovaným, tak je dobré kliknout na tlačítko Náhled v horním panelu (ikona se symbolem oka) a důkladně si ho zkontrolovat. Náhled formuláře se otevře na nové kartě prohlížeče.

Když je vše v pořádku, tak můžeme náhled zavřít a kliknout na tlačítko Poslat. Zobrazí se tím okno se třemi záložkami. První záložka E-mail slouží k zaslání formuláře e-mailovou zprávou. Vyplníme pole Komu, Předmět a Zpráva a klikneme na tlačítko Poslat.

Příjemcům zprávy se zobrazí i název a popis formuláře, a především tlačítko Vyplnit formulář, které odkazuje na samotný formulář. Případně bychom mohli zaškrtnout pole Zahrnout formulář do e-mailu. Formulář by se pak stal součástí e-mailové zprávy a teoreticky by měl jít přímo v ní vyplnit. Prakticky je to ale spolehlivý způsob jen u Gmailu.

Druhou možností je vygenerování odkazu (záložka Odkaz). Ten můžeme tlačítkem Kopírovat zkopírovat do schránky a poté zaslat běžným e-mailem nebo např. umístit na webové stránky. Volba Zkrátit URL by vedla k vygenerování kratšího odkazu se stejnou funkčností.

Poslední záložka Vložit HTML slouží k vygenerování HTML kódu pro rámeček iframe určený k vložení na webové stránky.

Formulář můžeme dále ještě sdílet prostřednictvím sociálních sítí Google+, Facebook a Twitter.

Ať už se formulář dostane k dotazovaným jakoukoliv cestou, tak ho vyplní a kliknou na tlačítko Odeslat, které se nachází na konci formuláře.

Rozdělení formuláře na sekce

Rozsáhlejší formuláře je vhodné kvůli přehlednosti

Nahrávám...
Nahrávám...