dnes je 26.12.2024

Input:

Klávesové zkratky s AutoHotkey – 3. část: Praktické příklady

14.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V posledním díle seriálu o programu AutoHotkey si ukážeme pět praktických příkladů jeho využití. Skript každého příkladu si můžete stáhnout pro vyzkoušení. Skripty ke stažení obsahují i automaticky generované řádky, které jsou mnohdy nezbytné pro jejich správnou funkci. Ve screenech tyto řádky čistě pro přehlednost mažu.

Psaní polských znaků

Řekněme, že potřebujeme zapisovat texty v některém cizím jazyce - např. v polštině. Většina cizích jazyků obsahuje speciální znaky, které na české klávesnici přímo nenajdeme. Obvykle se tento problém řeší pomocí klávesových zkratek ve stylu levý Alt + číslo, ale pamatovat si takovýchto zkratek velké množství je velmi nepohodlné. Půjdeme na to tedy jinak – přemapujeme si význam některých kláves tak, aby místo typicky českých znaků umožňovali zápis typicky polských znaků. Skript by mohl vypadat např. následovně (po stažení zde archiv rozbalte):

Pro zápis velkých polských znaků je potřeba tyto klávesy přidržet s klávesou Shift.

Spouštění programů, otevírání složek

Druhý příklad ukazuje velmi časté použití programu AutoHotkey – spouštění oblíbených programů a otevírání často používaných složek (ke stažení zde). Použity jsou zkratky ve tvaru Win+Alt+písmeno:

Běžné programy stačí volat jejich názvem, ty méně běžné může být potřeba doplnit o kompletní cestu a příponu .exe. Název a případně cestu k programu nejsnáze zjistíme z vlastností jeho zástupce.

Složka se volá přímo cestou. Pozor na to, že řada důležitých složek je schována v osobní složce, jejíž název se liší uživatel od uživatele. Jak vidno u posledního příkazu, který zajišťuje otevření stránky Google v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox, tak je možné volání programů doplnit i o jejich vlastní parametry.

Někdo by se možná mohl divit, proč jsem u posledního příkazu nezvolil nabízející se zkratku Win+Alt+G. Důvod je ten, že některé zkratky si Windows vyhrazuje pro sebe a neumožňuje změnu jejich významu. Kromě zmíněné zkratky se jedná ještě např. o zkratky Win+L či Ctrl+Alt+Delete.

Simulace numerické klávesnice

Klávesnice některých notebooků (typické je to např. pro značku ThinkPad) nejenže nemají plnohodnotnou numerickou klávesnici, ale nemají ani NumLock a neumožňují ani psaní čísel s pomocí klávesy Fn. Řešením může být dočasná změna významu jiných kláves – např. kláves s písmeny ě, š, č, … pomocí nichž by šlo standardně psát čísla za předpokladu přidržení klávesy Shift. Pomocí následujícího skriptu (ke stažení zde) to bude možné přímo, tj. bez nutnosti přidržení Shiftu.

Klávesu pro zápis znaku + jsme obětovali pro zápis čísla 1. Pro zápis znaku +, který je potřeba zapisovat často současně s čísly, tedy musíme

Nahrávám...
Nahrávám...