V předchozím dílu o XML jsme v DOM = Document Object Model zapojili kořenový element. Dnešním cílem je, abychom připojili do hlavních kořenů položky vyplněné daty z formuláře.
Podkladová úloha: Ponecháváme si příklad s Klubem Franze Kafky z minulých dílů. Stáhněte si sešit 2013-13 XML.xlsm z odkazu na konci článku. Sešit otevřete. Uvidíte zhruba toto:
Už minule vynervovaný předseda pověřil svou sekretářku, ať vám denně telefonuje, na čem to vázne. Zbývá vám málo času se klidně soustředit. Cítíte, že váš VBA kód nemusí být krásný, hlavně když se hnete kupředu. Později si dáte práci, a fungující kód v klidu vylepšíte.
Minule jsme sestrojili první Element s názvem KFK a zapojili jsme ho jako kořenový element. Sestrojování dalších „kořenů z pařezu“ budeme provádět tak, že sestrojíme vždy samostatně nový element, opatříme jej potřebnými vlastnostmi, a napojíme jej jako větvící se hlavní kořeny do struktury metodou appendChild. Takto postupně sestrojíme celý kořenový systém, který na závěr zapíšeme do Jak stoupá nervozita, nemáme čas na všechny detaily. Chceme zapsat Diagnózu od psychologa, která je ovšem přítomna 2x. Tak to uděláme primitivně, a nadeklarujeme si 2 elementy:
Takto jsme si osahali přidávání elementů pod hlavní kořen. Nyní provedeme triviální doplnění dalších položek tak, že si nadeklarujeme příslušné proměnné a posléze je připojíme pod hlavní kořen:
Za pochodu si uvědomíme různá úskalí. Např. asi nebudeme chtít použít „Jméno pozpátku“. K tomu účelu jsme již v minulosti řešili obsah buněk F9:G9, které teď využijeme, a zřetězíme je do položky "Jmeno_uchazece". Ovšem z předchozích dílů o schématu víme, že…