dnes je 22.12.2024

Input:

Excel 2007: Kontingenční tabulky - 3. část

12.12.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zaměříme se nyní na to, jak můžeme měnit uspořádání polí v kontingenční tabulce tak, abychom získali z dat rychle výsledek.

Uspořádání polí v kontingenční tabulce nastavujeme pomocí podokna , které je zobrazeno na pravé straně. Toto podokno se zobrazuje vždy, když umístíme kurzor do oblasti dat v kontingenční tabulce. Vpravo nahoře v podokně máme ikonu, pomocí které lze nastavit, jak má být obsah podokna uspořádán.



Jestliže tedy zvolíme Část Pole a část Oblasti – na sebe, zobrazí se obsah podokna takto



(Implicitní nastavení je Část pole a část Oblasti – vedle sebe, tak jsme se seznámili s podoknem minule).
Pole můžeme přesunovat myší ze seznamu (je zobrazen nahoře), do oblastí.
Oblast Filtr sestavy slouží k umístění pole, pomocí kterého budeme filtrovat data umístěná na stránce. V případě naší tabulky do Filtru sestavy nejspíše umístíme Měsíc nebo Provoz, protože nás určitě budou zajímat výsledky za konkrétní měsíc nebo za konkrétní provoz. V listě se nám bude zobrazovat Filtr sestavy takto:



Princip filtrování jsme si již vysvětlili v předchozím článku, nyní se zaměříme na uspořádání polí. Jestliže z Filtru sestavy nyní máme odstranit třeba pole Měsíc, můžeme to udělat více způsoby:
vypneme pole Měsíc v seznamu polí



přesuneme pole Měsíc pomocí myši do jiné oblasti

Jestliže přesuneme pole Měsíc do oblasti Popisky řádků, bude tabulka vypadat takto:



Vlevo od každého jména se nyní vytvořila malá ikona se znaménkem +/-. Slouží ke zobrazování měsíců pod každým jménem pracovníka (rozbalení pomocí +, sbalení pomocí -). V řádku vedle jména pak vidíme součet za všechny 3 měsíce.
Rozbalit nebo naopak sbalit celý obsah tohoto pole můžeme pomocí příkazů, které najdeme v nabídce Nástroje

Nahrávám...
Nahrávám...