Dnes si projdeme obecně méně známou, avšak pro některé z nás užitečnou možnost CorelDraw, kterou je práce s vrstvami. S tím je spojený ukotvitelný panel Správce objektů.
Možnost práce s vrstvami nejspíše vznikla jako vstřícný krok pro uživatele programů společnosti Adobe, kde je především u bitmapového Photoshopu naprosto nepostradatelnou a pokud jsme na tento způsob práce zvyklí v Photoshopu, může se nám i ve vektorovém Illustratoru nebo Corelu Draw.
Při práci s Corelem Draw - verze X4, se však někdy může přihodit, že se věci neimportují do jiné vrstvy, než v které je vytvářena grafika. Aby nás tento „zádrhel“ nepřekvapil, je vhodné se seznámit se Správcem objektů.
Jak víme, v CorelDraw tvořené nebo do něj importované objekty jsou na sebe kladeny podobně jako listy papíru, přičemž pořadí překrývání objektů zavisí na nás. Navíc však můžeme, například u velmi složitých kreseb, rozdělit práci do samostatných rovin, tzv. vrstev. Vhodným příkladem je rozložení návrhu půdorysu budovy do vrstev (zdi/stěny, vedení vody, vedení elektřiny, nábytek atd.).
Ve výchozím nastavení se vše umísťuje do Vrstva1, nezávisle na této vrstvě je automaticky tvořena Předloha Stránka, kde nalezneme Vodící linky, Pracovní plochu a Mřížku. Takto je tomu u každého nového dokumentu. Do Pracovní plochy si můžeme vkládat objekty, které budeme chtít použít později, Mřížka je podklad, který můžeme, ale také nemusíme využít. Stačí zvolit Zobrazit - Přichytit k mřížce (CTRL+Y), osobně však preferuji k dosažení přesnosti Vodicí linky. Pokud jsme se rozhodli přidat do dokumentu vrstvu, zvolíme Okno - Ukotvitelné panely - Správce objektů, kde v Pravém horním rohu ukotvitelného panelu Správce objektů klepneme na tlačítko šipky, směřující doprava a v nabídce zvolíme Nová vrstva. Také můžeme použít ikonku ve spodní části ukotvitelného panelu.
Když chceme do této vrstvy vložit nový objekt, musíme ji…